Witajcie na Strona Stowarzyszenia SZANSA oraz Warsztatu Terapii Zajeciowej


 Create an Account  

Aktualności
. Strona główna
. Czytelnia
. Archiwum
. Galeria zdjęć

Info... o WTZ
. O WTZ...
. Pracownie
. Historia
. Kontakt

Pracownie
. Komputerowa
. Muzykoterapii
. Przyrodnicza
. Rękodzielnictwa
. Plastyczna
. Gospodarstwa Domowego
. Kroju i szycia
. Techniczna
. Modelarska
. Rzeźby i linorytu
. Papieroplastyki
. Hafciarsko-tkacka
. Bukieciarstwa
. Decoupage
. Koralikarstwa


Rehabilitacja, sport ...
. Rehabilitacja
. Zawody sportowe

Własne strony internetowe uczestników
. Marcin Budzeń
. Piotr Datka
. Edwin Fijałkowski
. Kamila Kurek
. Ernest Lipka
. Tomasz Mroczek
. Marcin Solarz
. Tomasz Taborski
. Jerzy Treliński
. Marcin Ziewiec

  
SZANSA na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Zakopanem
W dniach 09-12 marca 2016 roku w Zakopanem odbyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zakopanem. Była to pierwsza część Igrzysk, które były największym wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku dla blisko pół tysiąca sportowców z całego kraju. Zawodnicy rywalizowali o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, biegi na rakietach śnieżnych. Klub Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski reprezentowało aż 7 osób.


Poprzez działania sportowe i pozasportowe Olimpiady Specjalne wspierają rodziny zawodników, pomagając im realizować działania skierowane ku samodzielności i niezależności, ku aktywnemu życiu społecznemu oraz aktywizacji fizycznej i zawodowej. Oddziałują również na szersze środowisko społeczne. Pokazując wysiłek sportowy zawodników Olimpiad Specjalnych, ich emocje i radość z uprawiania sportu, starają się przełamywać stereotypy, przyczyniają się do lepszego zrozumienia, akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Popularyzacja idei Olimpiad Specjalnych, założeń tego największego ruchu na świecie, umiejętności i sprawności psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną, to zadanie dla wszystkich oddziałów regionalnych. Świętokrzyskie, jako chyba jedyny Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska, robi to z wielką pasją oraz powodzeniem nie tylko na swoim terenie, ale również w innych regionach Polski. Tegoroczna część śnieżna IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych jest kolejnym przykładem organizacji zawodów olimpiad specjalnych po mityngach: narciarskich i łyżwiarskim w 2002 i 2014 roku, przeprowadzonych przez organizatorów ze Świętokrzyskiego, poza własnym terytorium.

Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbyła się 9 marca o godz. 19:00 pod Wielką Krokwią w Zakopanem, podczas której odbyły się wszystkie ceremoniały olimpijskie. Zgromadzeni kibice byli świadkami przemarszu ekip z 14 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Flagę wnieśli zawodnicy ze Świętokrzyskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych Paweł Gredka i Mariusz Rosół (obaj z Klubu Olimpiad Specjalnych „STRZAŁA” Jędrzejów), Krzysztof Linek (Klub Olimpiad Specjalnych „SUPER NOWA” Zgórsko) wraz z Ambasadorowie Igrzysk. Ambasadorami Igrzysk byli Małgorzata Tlałka-Długosz - trenerka, narciarka, alpejka, mistrzyni Polski i Francji, olimpijka, najlepsza z Polek w historii naszych startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Józef Łuszczek - pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich, 36 razy zdobył mistrzostwo Polski. Zofia Kiełpińska - polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady.

W tym roku kilkudziesięcioletniej tradycji stało się zadość i do Zakopanego dotarło dwudziestu Strzegących Prawa i kilku zawodników Olimpiad Specjalnych, po to aby przyniesioną przez nich płonącą „Ogniem Nadziei” pochodnią zawodnik Robert Kozłowski z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” podał Justynie Salwie z Klubu Olimpiad „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, która zapaliła, znajdujący się w miejscu Ceremonii Otwarcia Igrzysk, ZNICZ Olimpiad Specjalnych.

Podczas Ceremonii Otwarcia Przysięgę Olimpiad Specjalnych złożyli: w imieniu sędziów – Ewelina Mróz – Polski Związek Narciarski - Tomaszów Lubelski, w imieniu trenerów - Tomasz Przybysławski – kierownik ekipy świętokrzyskiego oddziału Olimpiad Specjalnych, na co dzień trener w Klubie Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski; w imieniu zawodników - Sabina Czernic, na co dzień zawodniczka w Klubie Olimpiad Specjalnych „STRZAŁA” Jędrzejów.

Nie mogło zabraknąć uroczystych przemówień Prezes Stowarzyszenia- Katarzyny Frank Niemczyckiej i Dyrektor ds. sportu w Europie i Euroazji w Olimpiadach Specjalnych – Mariusza Damentko oraz Burmistrz Miasta Zakopane Leszka Doruli i Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy .

Rangę imprezy podwyższyła obecność Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta RP i Patrona Honorowego Olimpiad Specjalnych Polska, Agaty Kornhauser-Dudy, którzy wzięli udział w Ceremonii Otwarcia IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016. Na scenę Pierwszą Parę RP wprowadzali ambasadorzy, zawodnicy Olimpiad Specjalnych z Klubu „STRZAŁA” Jędrzejów Michał Sęk i Olga Sęk.

Ceremonię uświetniły występy znakomitej wokalistki, Ambasadorki Olimpiad Specjalnych, Eweliny Lisowskiej oraz zespołu Future Folk z charyzmatycznym liderem, Stanisławem Karpielem-Bułecką.

W zawodach w Zakopanem wzięło udział 220 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, z czego 28 to sportowcy reprezentujący Oddział Regionalny Świętokrzyskie. Do Zakopanego pojechali zawodnicy reprezentujący Kluby Olimpiad Specjalnych: „BUZIAKI” Skarżysko-Kamienna, „GROM” Busko-Zdrój, „OLIMP” Skarżysko-Kamienna, „STRZAŁA” Jędrzejów, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna, „SUPER NOWA” Zgórsko.

Zawody w narciarstwie alpejskim odbyły się na stoku Suche SKI, natomiast biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych na terenie Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Wyniki zawodników „SZANSY”

Biegi na rakietach śnieżnych:
Maciej Skrobisz zdobył srebrny medal na 100 metrów oraz 4 miejsce na 50 metrów
Anna Masłoń zdobyła srebrny na 100 metrów oraz zdobyła srebrny na 50 metrów.

Narciarstwo alpejskie:
Robert Kozłowski zdobył 3 miejsce w super gigancie oraz 6 miejsce w slalomie gigancie.

Oprócz zawodników i Kierownika Ekipy Świętokrzyskiego z „SZANSY” w Igrzyskach w Zakopanem wzięli udział działacze „SZANSY”, którzy zostali zaproszeni do Komitetu Organizacyjnego. Piotr Jakubowski pracował w Komisji Sportu odpowiedzialnej za narciarstwo alpejskie, Remigiusz Woźniak, Marta Walczyk i Tomasz Taborski w Komisji Promocji i odpowiedzialni byli za prowadzenie strony internetowej igrzysk www.igrzyska2016.olimpiadyspecjalne.pl oraz facebook’a i dokumentację fotograficzną. Fajnie, że udało się namówić Dominikę Zarzycką, która prowadzi dla naszych uczestników warsztaty fotograficzne do dołączenia do ekipy fotografów.

Wszystkie informacje i bogata galeria zdjęć dotycząca ostrowieckiego udziału w Igrzyskach znajdują się na stronie internetowej „SZANSY” pod adresem www.szansa.onecik.pl

Prawa autorskie © Strona Stowarzyszenia SZANSA oraz Warsztatu Terapii Zajeciowej Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2016-04-06 (141 odsłon)

[ Wróć ]
Zastrzegamy sobie prawo do treści publikowanych na tej stronie, kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez naszej wiedzy i zgody jest zabronione.
© 2005 www.wtz.ostrowiec-sw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund