Witajcie na Strona Stowarzyszenia SZANSA oraz Warsztatu Terapii Zajeciowej


 Create an Account  

Aktualności
. Strona główna
. Czytelnia
. Archiwum
. Galeria zdjęć

Info... o WTZ
. O WTZ...
. Pracownie
. Historia
. Kontakt

Pracownie
. Komputerowa
. Muzykoterapii
. Przyrodnicza
. Rękodzielnictwa
. Plastyczna
. Gospodarstwa Domowego
. Kroju i szycia
. Techniczna
. Modelarska
. Rzeźby i linorytu
. Papieroplastyki
. Hafciarsko-tkacka
. Bukieciarstwa
. Decoupage
. Koralikarstwa


Rehabilitacja, sport ...
. Rehabilitacja
. Zawody sportowe

Własne strony internetowe uczestników
. Marcin Budzeń
. Piotr Datka
. Edwin Fijałkowski
. Kamila Kurek
. Ernest Lipka
. Tomasz Mroczek
. Marcin Solarz
. Tomasz Taborski
. Jerzy Treliński
. Marcin Ziewiec

  
Projekt Stowarzyszenia „SZANSA” zwycięzcą EDUinspiracje 2016
Wysłano dnia 18-11-2016 o godz. 12:31:16
Temat: Grundtvig - European Citizen Today
Grundtvig - European Citizen TodayW latach 2013-2015 Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” realizowało projekt GRUNDTVIG „EUROPEAN CITIZEN TODAY” - „WSPÓŁCZESNY OBYWATEL EUROPY” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Po wybraniu przez Zespół Programu Grundtvig - Edukacja dorosłych do grona przykłbr>adów dobrej praktyki, czyli dziesięciu najlepiej ocenionych projektów przyszedł czas na nominację w kategorii edukacja dorosłych do konkursu EDUinspiracje 2016.

W tegorocznej VI już edycji konkursu EDUinspiracje struktura i organizacja konkursu stanowią kontynuację ubiegłorocznych działań. Podobnie jak w ubiegłych latach, cele konkursu powiązane są bezpośrednio z wymaganiami Komisji Europejskiej w zakresie rozpowszechniania i wykorzystywania wyników programu Erasmus+. Mimo iż każda z poprzednich edycji organizowana była pod innym hasłem, cel konkursu był zawsze taki sam – wyłonienie i promocja najlepszych, najbardziej wartościowych praktyk spośród projektów dofinansowywanych przez FRSE. W 2016 roku hasło konkursu brzmi: „Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie”. Działania projektowe będą bowiem oceniane w kontekście upowszechniania i wykorzystywania rezultatów projektów. Oznacza to skoncentrowanie wysiłków na potwierdzeniu korzystnego wpływu rezultatów i skutków realizowanych projektów na beneficjentów i ich środowisko. Konkurs odbywał się w tzw. trybie oscarowym, czyli Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nominowała pięciu kandydatów do nagrody w każdej kategorii. Zainteresowani nie mogli sami zgłosić kandydatury swojego projektu. Nominowani nie uzupełniają żadnych dokumentów konkursowych, braliśmy natomiast udział w pogłębionym wywiadzie, dotyczącym wpływu projektu na beneficjenta i jego środowisko oraz przeprowadzonych działań upowszechniających. Badanie i uzupełnienie dokumentacji konkursowej przeprowadzali przedstawiciele FRSE.

Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie „Szansa” w partnerstwie z organizacjami z Hiszpanii, Rumunii, Włoch, Portugalii i Cypru. Uczestnikami ze strony beneficjenta były dorosłe osoby niepełnosprawne i ich rodziny, a także kadra pracująca na co dzień z osobami niepełnosprawnymi w ramach działań oferowanych przez WTZ.

Projekt dotyczył bardzo istotnego społecznie tematu, jakim jest aktywna integracja osób niepełnosprawnych. Celem projektu było zachęcenie osób niepełnosprawnych do aktywności obywatelskiej i do pełnego udziału w procesie integracji europejskiej. Uczestników projektu oraz ich rodziców i opiekunów angażowano w działania projektowe, dowodząc tym samym, że niepełnosprawność (w tym intelektualna) nie wyklucza z aktywności obywatelskiej. W ramach projektu zorganizowano szereg warsztatów dla osób niepełnosprawnych. Były wśród nich warsztaty społecznościowe i spotkania edukacyjne na temat Karty Praw Podstawowych , podczas których zachęcano również do udziału w wyborach. Zorganizowano także spotkanie w lokalnym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w trakcie którego przedstawiono uczestnikom projektu bieżące programy pomocy osobom niepełnosprawnym. Prowadzono warsztaty nauki języka angielskiego i niemieckiego, warsztaty komputerowe, artystyczne, ekologiczne, historyczno-fotograficzne, sportowe, muzyczne, a także dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy projektu rozpoczęli również działalność wolontariacką na rzecz osób potrzebujących pomocy materialnej, kontynuowaną również po zakończeniu działań projektowych.

Udział w projekcie pozwolił na wzmocnienie u uczestników poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej i zachęcił ich do aktywnego obywatelstwa europejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dzięki uczestnictwu w międzynarodowej inicjatywie mieszkańcy niewielkiego miasta z regionu borykającego się z dużymi trudnościami społeczno-ekonomicznymi mieli możliwość poczuć się obywatelami europejskiej wspólnoty.

17 listopada 2016 roku w Centrum Nauk Kopernik odbyła się Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W kategorii Edukacja Dorosłych Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej za realizację Projektu GRUNDTVIG „EUROPEAN CITIZEN TODAY” - „WSPÓŁCZESNY OBYWATEL EUROPY” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” zostało zwyciezcą. Nagrodę otrzymaliśmy z rąk Pani Teresy Wargockiej – Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Pana Pawła Poszytek.

Jesteśmy szczęśliwi, że nasz praca w tym projekcie została dostrzeżona i doceniona przez Kapitułę Konkursu. Cieszymy się również z tego, że „ślady” realizacji projektu pozostały w Nas do chwili obecnej i w większości wymienionych dziedzin kontynuacja projektu trwa do chwili obecnej.Notatka:
Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Grundtvig - European Citizen Today
· Napisane przez Szczepan


Najczęściej czytany artykuł o Grundtvig - European Citizen Today:
Konkurs na logo Projektu Grundtvig


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Zastrzegamy sobie prawo do treści publikowanych na tej stronie, kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez naszej wiedzy i zgody jest zabronione.
© 2005 www.wtz.ostrowiec-sw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund